נבחרת הטכניון (עם שני סטודנטים מהפקולטה להנדסה ביו-רפואית) זכתה במדליית זהב בתחרות הסטודנטים הבינלאומית לביולוגיה סינתטית, שהתקיימה בארה”ב

נבחרת הטכניון ובה תשעה סטודנטים זכתה במדליית זהב ב- iGEM – תחרות הסטודנטים הבינלאומית לביולוגיה סינתטית, שהתקיימה בארה”ב. זו הפעם הרביעית שקבוצה מהטכניון זוכה במדליית זהב בתחרות זו.

קבוצת הטכניון לתחרות iGEM 2017

קבוצת הטכניון לתחרות iGEM 2017

התחרות הבינלאומית נועדה לעודד פיתוח של מוצרים המבוססים על יצירה של מערכות ביולוגיות חדשות והפעלתן בתאים חיים. המתמודדים בתחרות נדרשו להגיש הצעת מחקר, לבצע מחקר עצמאי, לגייס את המימון הנדרש ולהציג את התוצאות בגמר. Igem היא כיום אירוע משמעותי מאוד בעולם המדע, והשנה התמודדו בה 310 קבוצות סטודנטים מ-44 מדינות. הקבוצה הישראלית השנייה שהתמודדה בתחרות היא קבוצה מהמכללה האקדמית תל חי, שזכתה במדליית ארד.
השנה פיתחו הסטודנטים מהטכניון טיפול מניעתי (“חיסון”) לאלרגיות ולמחלות אוטואימוניות.

“הפרויקט שלנו עוסק בתחום האימונולוגיה,” הסביר חבר הקבוצה יהודה וקסלר. “המטרה שלנו היא לפתח טיפול מונע למחלות אוטואימוניות ואלרגיות. כיום יש למחלות האלה טיפולים מסוימים, אבל לא טיפולים מניעתיים. הטיפול שפיתחנו יתאים לספקטרום רחב של מחלות משום שהוא ‘מיירט’ את התהליך בשלב מוקדם ומשפיע על חוליה מוקדמת בשרשרת ההתפתחות של המחלה.” מאחר שמדובר בחיסונים, המעוררים דיונים ציבוריים טעונים, הפיקה הקבוצה ספר אתיקה העוסק באתיקה של חיסונים ובאתיקה של הטיפול הספציפי המיועד לתינוקות.

 

נבחרות iGEM נבחנות גם על פי פעילותן בקהילה, וקבוצת הטכניון עוסקת בהקשר זה בקידום הסובלנות (tolerance) בחברה הישראלית. חברת הקבוצה שיר עובדיה מסבירה כי “הפרויקט המדעי שלנו עוסק בסובלנות של מערכת החיסון לגורמים מסוימים, ולכן החלטנו לעסוק גם בהקשר החברתי בסובלנות.” במהלך הקיץ הם קיימו שני כנסים סביב נושא זה: האחד לנשים חרדיות מהדר הכרמל ומהקריות, שנפגשו עם נשות קריירה חרדיות, והשני לנשים מהקהילות השונות בשפרעם – יהודיות, מוסלמיות ונוצריות.

נבחרת הטכניון כוללת תשעה סטודנטים מפקולטות שונות שפיתחו את הפרויקט בהנחיית פרופ’ רועי עמית מהפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון ובסיועם של חברי הסגל פרופ’ דורון מלמד מהפקולטה לרפואה ע”ש רפפורט ופרופ’ אילת ברעם-צברי מהפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה, יחד עם פרופ’ צילה צוקרמן, מנהלת היחידה להשתלות מח עצם בקריה הרפואית רמב”ם. הסטודנטים הם נועה אדן – שנה ד’ בהנדסת ביוכנולוגיה ומזון, שיר עובדיה – שנה ד’ בהנדסת ביוטכנולוגיה ומזון, מאי אשל – שנה ב’ ברפואה, הדר גוטמן – מסיימת תואר בביוכימיה מולקולרית, דנה קדוש – שנה ד’ בהנדסת ביוטכנולוגיה ומזון, יהודה וקסלר – שנה ג’ בהנדסה ביו-רפואית ורפואה, סאלי קורטם – מסיימת תואר בהנדסה כימית, מאיה אנגל – שנה ד’ בהנדסה ביו-רפואית ונופר פנחס – שנה ד’ בהנדסת ביוטכנולוגיה ומזון.

 

לאתר התחרות לחצו כאן